Tisk a kopírování

Z TULipedia

Přejít na: navigace, hledání

O systém síťových tiskáren a kopírek se stará společnost Kasro. Funguje to tak, že na ISICu máte nabité nějaké peníze (které můžete utratit i za obědy) a za ty kopírujete a tisknete. Také je možné využít tisk v SVS, což je počítačová místnost na bloku D kde je několik počítačů připojený na internet a lze zde i za hotovost vytisknut přiměřené množství materiálů. Nachází se ve třetí sekci v -3.


Obsah

[editovat] Aktivace karty ISIC

Aktivace karty je provedena automaticky při prvním přiložení karty na čtečku u zařízení v systému SATIKOS. Pokud se registrace nezdaří (nezobrazí se na displeji Vaše jméno), zajděte do budovy F a zde v internetové kavárně si nechte ISIC na počkání aktivovat.

[editovat] Kopírování

Při kopírování stačí přijít k libovolné kopírce (je třeba dát si pozor, jestli kopíruji černobíle nebo barevně). Pak přiložit kartu ovládat vše na dotykovém displeji u čtečky a na kopírce.

[editovat] Tisk z PC

Pokud chcete tisknout z počítače, musíte si stáhnout na stránkách společnosti Kasro speciální ovladače, které Vám nainstalují tiskárnu, na kterou budete tisk posílat. Při poslání dokumentu jste pak vždy vyzvání k zadání jména a hesla. Jméno je v tomto případě číslo karty, které je napsáno pod čárovým kódem ISICu. Heslo je pak totožné. Pozor: záleží na velikosti písmen. Tuším, že se to má psát velkými písmeny, ale zkuste to.

Poslaný dokument se pak pod Vaším číslem karty uloží na server a čeká. Vy pak přijdete k libovolné tiskárně na univerzitě, která má čtečku na karty, kartu přiložíte. Následně uvidíte svojí tiskovou frontu s čekajícími dokumenty. Podle instrukcí pak tuto frontu vytisknete.


Černobílý tisk/kopírování jedné stránky stojí 1 Kč, barevně pak 8 Kč. A pozor: Cena se nerozlišuje podle toho, jestli je dokument barevně nebo ne, ale jestli si to necháte vytisknout na barevné nebo černobílé tiskárně. Takže je důležité sledovat, kam si to jdete vytisknout.

Poznámka: Ve školním roce 2008/2009 barevné tiskárny nějak postupně přestávaly fungovat. Navíc některé černobílé kopírky (zvláště na kolejích) mají naběháno už více než je zdrávo a kvalita tisku podle toho vypadá. Pokud Vám tedy na něčem opravdu záleží, je vhodné si vytipovat tiskárnu někde ve škole, která tiskne kvalitně (bez čar, šmouh, apod).

[editovat] Tisk na počítačích na univerzitě

Spousta počítačů na univerzitě (hlavně ty veřejně přístupné) mají již tisk na tyto tiskárny nainstalovaný. Pokud jste tedy tisk ze svého vlastního stroje ještě nerozchodili, můžete si dokumenty vytisknout z těchto PC. Jak se přihlásit do počítačů na univerzitě najdete [Přihlášení do univerzitních PC|zde].

[editovat] Odkazy

společnost Kasro - stará se o tisk na TULu